AKTUALNOŚCI i PROMOCJE

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych - 2015-01-26 20:34:55

    Dopłaty do budowy domów energooszczędnych i pasywnych !

 
Miło nam jest poinformować Państwa, że od 2013 roku ruszają dopłaty do kredytów na energooszczędne mieszkania i domy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wesprzeć inwestorów bezzwrotną kwotą 50 tys. zł w przypadku budowy lub zakupu domu pasywnego oraz 30 tys. zł przy budowie lub zakupie domu energooszczędnego. Dotacja dotyczy również zakupu mieszkań w budynkach wielorodzinnych o niskim zapotrzebowaniu na energię. Przewiduje się, że program ruszy w I kwartale 2013 r.
 
Uruchamiany program jest odpowiedzią na wymogi, jakie stawia Unia Europejska wobec swoich członków. Polska zobowiązana  jest aby od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niskim, niemalże zerowym zużyciu energii.Budowa domu energooszczędnego stanie się więc w niedługim czasie obowiązkiem.
 
Budowa domu o niskim zużyciu energii  niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych użytkowników budynku ale i dla środowiska. Celem programu NFOŚIGW jest  wsparcie budownictwa energooszczędnego, a co za tym idzie uniknięcie emisji około 50 000 ton CO2 rocznie. Niewątpliwie koszt inwestycji jest wyższy od budowy domu standardowego, ale dzięki takim programom jaki realizuje NFOŚIGW będzie on mniej odczuwalny dla inwestora.  Dom energooszczędny to przede wszystkim niższe koszty eksploatacji, co jest niezwykle ważne w perspektywie długiego użytkowania budynku.
 
 
Dopłaty do budowy lub zakupu domu w zależności od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania   
 
  -  dom energooszczędny ≤ 40 kWh/(m2·rok)  = 30 000 zł brutto*
  
 
  -  dom pasywny  ≤ 15 kWh/(m2·rok)  = 50 000 zł brutto*
                    
 
*) kwota brutto, gdyż dotacja stanowi przychód, który należy uwzględnić przy całorocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych  
    
źródło danych: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejwww.nfosigw.gov.pl  
 

- 2011-07-29 19:41:49


wykonanie: progres media